نکات مهم در خرید زمین در مازندران

نکات مهم در خرید زمین در مازندران

نکات مهم در خرید زمین در مازندران | یکی از عوامل مهمی که خرید زمین در شمال را به این حد مورد اهمیت و استقبال خریداران زمین و سرمایه‌گذاران قرار داده است، پتانسیل رشدپذیری شمال کشور است. تقریباً تراکم جمعیت و خانه‌سازی در بیشتر استان‌ها و شهرهای کشور به حداکثرش رسیده یا دست کم مرز زیادی باقی نمانده. اما شمال کشور در حالی که گنجینه‌ای از با ارزش‌ترین دارایی‌های یک کشور یا سرزمین مانند هوایی مطلوب و سالم، طبیعتی بکر و فراخ، و پتانسیل سرمایه‌گذاری‌های فراوان را در خودش جای داده، هنوز هم ظرفیت‌های خالی بسیاری در زمینه‌های مختلف رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری دارد.

امروز به سراغ خرید زمین در شمال آمده‌ایم، کاری که به عقیده برخی‌ها دشوار و از نگاه ما ساده است. بی‌تردید خرید زمین شمال با “اما و اگر” هایی گره خورده و نیازمند توجهی ویژه و دانشی به روز است. ما نیز با شما هم عقیده‌ایم که تشخیص قانونی بودن زمین گاهی آسان نیست، شاید تجربه می‌خواهد و گاهی تخصص. با این حال بر آن شدیم در این نوشته مهم‌ترین نکات خرید زمین در شمال و پاسخ سوال “برای خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد” را تشریح کنیم. با املاک جهان همراه باشید.

نکات مهم در خرید زمین در مازندران

1. هدفتان چیست؟

در گام اول باید کاملاً بدانید که هدف شما از این سرمایه‌گذاری چیست؟ و تصمیم شما به خرید زمین در شمال تا چه اندازه این هدف را پوشش خواهد داد؟ آیا هدف شما ساخت و ساز در این زمین و تبدیلش به یک ملک تجاری و با فعالیتی مشخص است؟ یا قصدتان این است به همین شکل و به عنوان سرمایه‌ای آن را نگه دارید؟ سرمایه گذاری؟ سکونت و ساخت و ساز؟ کشاورزی یا باغداری؟

2. بودجه تان چقدر است؟

حتماً پیش از معامله میزان دقیق سرمایه‌تان را مشخص کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد سریع‌تر بتوانید زمین مورد نظرتان را پیدا کنید. زیرا میزان سرمایه که در اختیار دارید مشخص خواهد کرد چه زمینی متناسب با بودجه شما است.

بودجه

بودجه

3. منطقه زمین؟

وقتی تصمیمتان از خرید زمین در شمال قطعی شد حتماً منطقه‌ای که قرار است در آن اقدام به خرید زمین کنید را بررسی نمایید. موقعیت منطقه و رشد منطقه را در نظر بگیرید و سپس با آگاهی بیشتری اقدام به خرید زمین در شمال نمایید.

 

4. امتیازات و امکانات زمین؟

شاید برخی افراد در ابتدا به این موارد اهمیت زیادی ندهند زیرا قیمت پایین زمین برای آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ اما باید دقت کنید که اشتباه بزرگی است مگر آن‌که بر مبنای هدف کاربردی زمین ذاتاً به آن امتیاز نیاز نباشد؛ زیرا در صورت نیاز به این امتیاز باید زمان و هزینه زیادی برای دریافت آن صرف نمایید.

بله اگر محل زمین در طرح گازرسانی و یا برق و آب نباشد ممکن است سال‌ها از این امتیاز محروم بمانید و یا متحمل هزینه سنگین برای دریافت آن شوید زیرا از منابع اداره مشخص قادر به رسیدگی به آن منطقه نخواهید بود، زیرا در بودجه از قبل پیش‌بینی‌نشده است. از این‌رو اگر برای باغداری و یا ویلایی دنج در یکی از مناطق دورافتاده زمینی خریداری نمایید باید تمامی امتیازهای آب، برق، گاز و در نهایت تلفن را مورد توجه قرار دهید زیرا اگر در آن منطقه تلفن همراه آنتن دهی مناسب نداشته باشد تلفن ثابت نیز یکی از موارد مهم محسوب خواهد شد.

5.کاربری زمین؟

اگر قصد شما از خرید زمین در شمال این است که در آن زمین فعالیتی را شروع کنید و به سرعت وارد چرخه برداشت سود شوید، باید از ابتدای امر هدف و نوع کاربری که برای زمین خود در نظر دارید را مشخص کنید و با توجه به همان زمین مناسبی را خریداری نمایید. زمین با کاربری کشاورزی، مسکونی ، تجاری، صنعتی و …

6. سند زمین؟

نکته مهم دیگر در خصوص خرید زمین در شمال توجه به سند زمین است. اول اینکه از سند دار بودن زمین اطمینان صد در صد حاصل کنید. زیرا متاسفانه در هر معامله‌ای افرادی غیرقابل اطمینان و سودجو هستند که اگر در مقابل آن‌ها دقت و ریزبینی کافی نداشته باشید، با حقه‌بازی سرمایه‌تان را از چنگ شما در خواهند آورد و برای باز پس گرفتنش شما را دچار دردسرهای فراوانی می‌کنند. پس احتیاط این امر را حتماً در نظر بگیرید و چه بهتر آنکه برای اطمینان در امن بودن معامله‌تان، از یک مشاور متخصص در زمینه خرید و فروش املاک راهنمایی بگیرید و هم پای او پیش بروید.

انواع سند زمین در مازندران

-سند شورایی

در چنین شرایطی آن که ناظر است تا اتفاقی رخ ندهد و کسی خود را صاحب زمین جا نزند شورا و دهیاری آن محله است. به چنین سندهای قراردادی، نام سند شورایی اطلاق می‌شود. این سند به تایید مهر دهیاری می‌رسد و دارای کدرهگیری و مبایعنامه جهت پیگیری است. سند صادر شده از نوع باغات و یا مشجر می‌باشد به این معنا که تاکنون ساخت و سازی در آن صورت نگرفته، چنان‌چه صاحب زمین مایل باشد کاربری زمین را به مسکونی تغییر دهد و سند مسکونی برای آن اتخاذ نماید، می‌بایست در راستای کسب جواز ساخت اقدام کند با این کار در نهایت موفق به دریافت سند تک برگ یا سند شش‌دانگ مسکونی خواهد شد.

-سند شش دانگ

کامل ترین و معتبرترین نوع سند می باشد. منظور از سند عرصه، سند زمین بوده و منظور از سند اعیان، سند ساختمان یا بنا می باشد که می تواند به صورت سند تک برگ و یا سند دفترچه ای یا همان منگوله دار باشد. سند دفترچه ای هم در هنگام انتقال سند و یا قبل آن هم می تواند به سند تک برگ تبدیل شود.

املاک جهان

-سند مشاع

شما ملک را به صورت سهمی از کل سند خریداری می نمایید. بعنوان مثال سند کل یک زمین 1000 متر مربع می باشد و شما یک قطعه تفکیکی به اندازه 200 متر مربع از آن خریداری می کنید. سند تک برگ مشاع بصورت 200 قدرالسهم از 1000 متر سند کلی به نام شما می گردد.

یکی از نگرانی هایی که بعضی از مشتریان در رابطه با این نوع سند دارند، این است که می گویند وقتی سند به صورت مشاع یا قدرالسهم باشد دقیقا موقعیت جغرافیایی ملک مشخص نیست، که البته این موضوع جای نگرانی ندارد چرا که بیشتر زمین های شمال، سند آنها به این صورت می باشد و شما می توانید قبل از اینکه سند را به نام خود بنمایید ابتدا ملک را قولنامه نمایید و کلیه مشخصات جغرافیایی ملک مد نظر را توضیح دهید و نقشه تفکیکی ملک را هم دریافت نمایید و شماره پلاک زمین یا ویلای مورد نظر را هم در قولنامه ذکر نمایید و سپس اقدام به انتقال سند نمایید.

-سند جنگل جلگه ای

این نوع از سند را ممکن است خیلی شنیده باشید و اکثر شهرک های برند، زیبا و پای جنگل، شهرک هایی با سند جنگل جلگه ای می باشند. اخیرا قانون، اجازه تفکیک زمین های جنگل جلگه ای بزرگ را نمی دهد و برای شهرک سازی این نوع از زمین ها مشکلاتی وجود دارد. ولی شهرک هایی که قبلا اجازه تفکیک گرفته بودند برای ساخت و ساز در آن مشکلی ندارند. فرق زمین با سند جنگل جلگه ای و زمین های دیگر این است که مجوز ساخت و یا پایان کار جهت ساخت، به آنها تعلق نمی گیرد.

کلام آخر

پیش از آن که بحث را به پایان ببریم یک نکته را تشریح کنیم. قبل از خرید ویلا در شمال یا هر زمینی در شمال حتما هدفتان از این کار را تعیین کنید. زمین‌ها ممکن است درون بافت و یا خارج از بافت شهری باشند و  چنان‌چه ویلا خارج از بافت باشد کاربری برای آن تعیین نشده و قابل استفاده نیست، نمی‌توان در چنین ویلایی ساختمان بالا برد یا ویلا احداث کرد.

از این رو اگر هدفتان تنها سرمایه‌گذاری است با توجه به قیمت ارزان زمین‌های خارج بافت شاید گزینه بدی برای انتخاب نباشد چرا که اگر پس از مدتی داخل بافت بیاید به سود خوبی خواهید رسید هر چند این بازه زمانی می‌تواند از یک سال تا ده سال متغیر باشد. اما اگر مایلید زمین شمال بخرید با این هدف که به ساخت ویلا، آپارتمان یا… بپردازید بی‌تردید زمین داخل بافت شهری بهترین انتخاب خواهد بود و هرگز نباید آن را از دست داد.

شما می‌توانید برای مشاوره در زمینه خرید و فروش ملک و یا تبلیغات در سایت با ما تماس بگیرید.

مدیریت جهان جعفری:

۰۹۱۱۹۲۱۲۱۷۸

 

 

1401/03/26

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *