نکات فسخ قرارداد معاملات ملکی

نکات فسخ قرارداد معاملات ملکی

نکات فسخ قرارداد ملکی | فسخ کردن معاملات ملکی فوت فن هایی دارد که هر کسی آن را نمی داند. و موجب ضرر او می گردد. در این مقاله به نکات پر اهمیت فسخ قرارداد های معاملات ملکی می پردازیم.

نکات فسخ قرارداد معاملات ملکی | املاک جهان

مبنای فسخ چیست؟

مبنای فسخ قراردادها متفاوت میباشد. یا مبتنی بر حق میباشد. و یا با توافق طرفین به وجود می‌آید.

انواع فسخ قرارداد کدام است؟

۱-فسخ قرارداد بر اساس توافق طرفین: طرفین قرارداد می توانند. هنگام عقد قرارداد و یا خروج از آن برای یک طرف و یا هر دو طرف معامله حق فسخ قرار دهند.
۲-فسخ قرارداد بر اساس قانون:. فسخ قانونی زمانی است. که قانون برای جلوگیری از ضرری که متوجه یکی از دو طرف معامله شده است. و کاملاً ناخواسته بوده است. دستور فسخ را صادر می‌نماید.

شرط فسخ نمودن قرارداد ملکی چیست؟

1_اراده شخص نسبت به فسخ نمودن قرارداد

2_عدم اکراه شخص و داشتن رضایت کامل: در صورتی که فردی میلی به قرارداد نداشته باشد و یا در صورت اکراه قرارداد را فسخ نماید و این موضوع تایید شود فسخ قرارداد قانونی نخواهد بود.
فسخ را باید شخصی انجام دهد که اهلیت داشته باشد، چه به لحاظ سن، عقل و … .

فسخ قرارداد

فسخ قرارداد

نکات فسخ قرارداد معاملات ملکی | املاک جهان

موارد زیر فسخ قرارداد اجاره توسط مستاجر می باشد:

ملک مورد اجاره شرایط بیان شده را نداشته باشد. که مستاجر می تواند. با استناد به اختیار تخلف وصف ملک را فسخ نماید:. مثلا گفته شده که سرویس بهداشتی و حمام مجزا باشند. ولی اینجوری نباشد.
اختیار شرط در قرارداد گنجانده شده. که با مشخص کردن مدت آن طرفین می توانند. قرارداد را فسخ نمایند.
ملک دچار نقص و ایرادی باشد. که قابل تعمیر نمی باشد. یا اساسا قابل تعمیر است اما موجر که قبلا تعهد تعمیر کرده بوده؛ حاضر به این کار نمیشود.

موارد زیر فسخ قرارداد اجاره توسط اجاره دهنده می باشد:

آن زمانی است که موجر شرایط خاصی را ذکر نموده است و در قرارداد ذکر کرده است و پس از آن مشخص می‌گردد که مستأجر آن ویژگی را نداشته است.
به عنوان مثال: موجر بیان میکند که من فقط ملک را به وکیل، پزشک و … اجاره می‌دهم و مستاجر قرارداد مدارک جعلی ارائه نموده و بعداً مشخص می‌شود که او صفات و یا شرایط مورد نظر را نداشته است.
_ بر وفق قانون در صورتی که مستاجر ۳ ماه اجاره بها را نپردازد، موجر می‌تواند قرارداد اجاره را فسخ نماید.
_ اگر مستاجر به تعهدات خود عمل نکند.
_ مستاجر اجازه ورود به خانه را برای تعمیرات آن ندهد.

 

نحوه فسخ قرارداد چگونه است؟

برای فسخ قرارداد دو راه وجود دارد:
در ساده‌ترین حالت، طرفین در صلح و سازش تصمیمی مبنی بر فسخ می‌گیرند، در این حالت شخصی که تمایل به فسخ دارد بدون نیاز مراجعه به دادگاه و بدون مشکل، قرارداد را فسخ می‌نماید.
اما گاه صرفاً یک طرف تمایل به فسخ دارد و طرف دیگر این امر را نمی‌خواهد، بنابراین مشکلاتی ایجاد می‌گردد که در این حالت طرفین می‌بایست که به دادگاه رجوع نمایند و دادگاه نظر قطعی خود را در خصوص فسخ قرارداد اعلام دارد.

فسخ قرارداد

فسخ قرارداد

پرداخت ضرر و زیان‌ها ناشی از فسخ قرارداد بر عهده چه کسی می‌باشد؟

همانطور که پیشتر ذکر گردید، در تمامی قراردادها و حتی قراردادهای املاک اعم از اجاره و یا خرید و … بندی وجود دارد که اگر یکی از طرفین خواستار فسخ قرارداد باشد. باید که مبلغی به طرف مقابل بپردازد.
مبلغ این ضرر و زیان مقداری مشخص نبوده. در تمامی قراردادها یکسان نمی‌باشد. در حقیقت به نحو توافقی و منصفانه و با در نظر گرفتن ارزش ملک. و قصدشان مبنی بر اجاره و یا خرید ملک تعیین می‌گردد. و شخصی که متقاضی فسخ است. با پرداخت آن مبلغ می‌تواند قرارداد را فسخ نماید.

 

سخن اخر

شما دوست عزیز با خرید ملک از املاک جهان مطمئن خواهید بود که آن قدر از معامله ی خود راضی خواهید بود که نیازی به فسخ قرداد نخواهید داشت.

 

شما می‌توانید برای مشاوره در زمینه خرید و فروش ملک و یا تبلیغات در سایت با ما تماس بگیرید

مدیریت جهان جعفری:

 ۰۹۱۱۹۲۱۲۱۷۸

1401/04/20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *