خرید خانه در ساری

خرید خانه در ساری

خرید خانه در ساری | خرید آپارتمان، مسکن و هرگونه ملک دارای نکات ریز و درشت زیادی است. در حین خرید ملک توجه به یکسری نکات الزامی است در غیر اینصورت خریدار با انواع مشکلات حقوقی و غیره روبرو خواهد شد. برای خرید و فروش املاک خریدار باید به موارد متعددی توجه نمائید.

رعایت نکات ضروری هنگام خرید آپارتمان

مهم‌ترین اقدام هنگام خرید آپارتمان، بازدید از آن است. اولین نکته مدنظر افراد برای خرید آپارتمان این است که آپارتمان موردنظر در چه محله و موقعیتی قرار دارد. برخی از مهم‌ترین نکات هنگام بازدید آپارتمان به قرار زیر است:

کوچه: کوچه‌ای که آپارتمان در آن واقع شده است از جهاتی حائز اهمیت است. کوچه باید عریض باشد تا امکان اثاث کشی و تردد ماشین وجود داشته باشد. از طرفی دیگر برخی کوچه‌ها بسیار پر رفت‌وآمد هستند و خروج از منزل با ماشین دشوار است. بهتر است کوچه‌ای که آپارتمان در آن قرار دارد از هر جنبه‌ای بررسی شود.

آرامش: بیشتر افرادی که به دنبال آرامش هستند باید از خرید آپارتمان‌هایی که در مرکز شهر قرار دارند خودداری کنند. گرچه امکان دسترسی به امکانات راحت است؛ اما به دلیل ازدحام موجود، متقاضیان کمتری دارد. به تعداد واحدهایی که در ساختمان قرار دارد نیز توجه کنید زیرا واحدها هرچه بیشتر باشند ازدحام هم بیشتر است. همسایگی با بیمارستان، مدارس و دیگر ارگان‌‌های پررفت وآمد، آسایش افراد را مختل می‌کند.

امکان دسترسی به وسایل حمل ونقل عمومی: برای برخی افراد، دسترسی به مترو، تاکسی و اتوبوس‌های شهری مهم است.

نزدیک بودن به امکانات رفاهی: افراد برای اینکه مجبور نباشند برای یک خرید ساده، سوار ماشین شوند و مسافتی را طی کنند به این نکته توجه می‌کنند. نزدیک بودن سوپرمارکت، نانوایی و میوه فروشی، خود یک مزیت محسوب می‌شود.

 

 

خرید خانه در ساری

خرید خانه در ساری

خرید خانه در ساری

همسایه‌ها: داشتن همسایه‌های خوب و داشتن یک زندگی ساکت و آرام نقش دارد. برای اطمینان می‌توان در ساعات مختلف به آپارتمان موردنظر رفت و سکوت حاکم بر ساختمان را بررسی کرد.

وضعیت ایمنی ساختمان: برای اطلاع از وضعیت ایمنی هنگام وقوع زلزله، نقشه‌های ساختمان و ستون‌های پارکینگ را می‌توان بررسی کرد.

عرض راه پله‌ها: در بیشتر ساختمان‌ها، اجازه جابه‌جایی وسایل با آسانسور را نمی‌دهند. پس عرض راه پله‌ها برای اثاث کشی راحت، مهم است.

پارکینگ: هنگام بازدید از آپارتمان به پارکینگ توجه کنید که دارای سقف است یا اینکه در فضای باز قرار دارد. پارکینگ‌های دارای سقف از خودرو در برابر تابش نور خورشید و بارش برف و باران محافظت می‌کنند.

امتیاز آب، برق، گاز: بهتر است مجزا بودن امتیازات انشعابات بررسی شود. در صورت مشاع بودن، طریقه محاسبه هزینه‌ها پرسیده شود.

نورگیر بودن آپارتمان: تابش نور کافی به خانه، روی روحیه افراد تأثیر مثبت می‌گذارد. می‌توان برای بررسی نورگیر بودن خانه یک‌بار هنگام روز و یک‌بار هنگام غروب از آپارتمان بازدید کرد.

 

خرید خانه در ساری

خرید خانه در ساری

نکات مهم در بررسی حضوری خانه

قبل از آنکه خریدار و فروشنده، اقدام به انعقاد قرارداد خرید و فروش ملک قولنامه‌ای یا دارای سند رسمی، به موجب عقد بیع نمایند، همواره، خریدار، به بازدید از منزلی که قصد خرید آن را دارد، می‌پردازد. هنگام خرید، باید، به نکاتی توجه داشت تا عدم توجه به آن‌ها، بعدا، سبب پشیمانی خریدار نگردد؛ لذا در این قسمت از مقاله، قصد داریم، درباره نکات مهم در خرید خانه، هنگام بررسی حضوری خانه صحبت کنیم که عبارتند از:

ارزیابی امنیت محله‌‍ای که ملک، در آن، واقع شده.

مدنظر قرار دادن دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و فروشگاه‌ها، با توجه به موقعیت جغرافیایی محل استقرار ملک.

توجه به وضعیت کوچه‌ای که ملک، در آن، واقع شده، از جهت راحتی عبور و مرور وسایل نقلیه و دسترسی آن، به پارکینگ.

بررسی وضعیت قرار گیری واحد‌ها در هر طبقه، از این جهت که بر سر و صدا و آسایش عمومی ساکنین ملک، تاثیر مهمی دارد.

بررسی وضعیت ورودی ساختمان، برای حمل و نقل و وارد کردن وسایل عریض به آن.

نظارت سیم کشی و لوله‌های آب و فاضلاب خانه.

بازدید کردن فرسودگی بافت و دیوارهای خانه.

رسیدگی وضعیت ایمنی ساختمان، با کمک یک کارشناس متخصص.

نظارت کردن برخی از نکات فوق الذکر، از طریق شناسنامه فنی ساختمان، ممکن می‌باشد، لذا، جهت اطمینان از مصالح به کار برده شده، در صورت نوساز بودن ملک قولنامه‌ای یا دارای سند رسمی و برای اطلاع از وضعیت هر طبقه، می‌توانید، پس از بازدید از خانه، شناسنامه فنی ساختمان را از مالک ملک، تقاضا نمایید.

 

خرید خانه در ساری

خرید خانه در ساری

نکات مهم حقوقی در خرید خانه

ما سعی کردیم در ۱۱ مورد به طور خلاصه نکات حقوقی خرید مسکن را توضیح دهیم:

 

۱- ملک حتما باید سند داشته باشد :

حتما بررسی نمایید که خانه‌ای که قصد خرید آن را دارید سند رسمی دارد یا خیر؟

مسئله این است که در برخی نواحی مانند شهرهای شمال کشور، برای یک زمین بزرگ یک سند مادر وجود دارد و آن زمان به قطعات کوچک‌تر تقسیم شده است.

اما برای آن قطعات کوچک‌تر سند رسمی وجود ندارد. نقل و انتقال این قطعات با مبایعه‌نامه‌های عادی و یا وکالتنامه انجام می‌شود.

 

۲- کسب اطمینان در مورد مالکیت فروشنده :

حتما بررسی کنید که کسی که قصد دارد ملک را به شما بفروشد، از لحاظ قانونی اختیار معامله کردن آن ملک را داشته‌باشد.

کسی می‌تواند ملک را به شما بفروشد که مالک ملک باشد یا از جانب مالک وکالت رسمی برای فروش ملک داشته‌باشد.

بنابراین حتما باید سند ملک را بررسی کنید. اگر سند رسمی به نام فروشنده وجود ندارد مبایعه‌نامه‌ای که نام فروشنده در آن درج شده و مالکیت او را نشان می‌دهد بررسی نمایید.

 

۳- بررسی اینکه آیا فروشنده اختیار فروش را دارد یا خیر:

اگر کسی به وکالت از مالک، قصد فروش ملک را دارد، حتما وکالتنامه‌ی او را بررسی کنید.

مشخصات او را با مشخصات نوشته شده در وکالتنامه تطبیق دهید.

وکالتنامه‌ی وکیل باید رسمی باشد، یعنی در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد. همچنین بررسی کنید که وکیل اختیارات زیر را داشته باشد:

اختیار فروش ملک مورد نظر شما.
انتخاب دریافت ثمن یا بهای معامله.
حکم تنظیم سند رسمی به‌نام شما.
و …

۴- تطبیق مشخصات نوشته شده در سند با مشخصات واقعی ملک:

حتما و حتما مدارک هویتی فروشنده را بخواهید و مشخصات او را با مشخصات مالک در سند یا مبایعه نامه تطبیق دهید.

اگر فروشنده از مالک وکالتنامه برای فروش دارد، حتما مدارک هویتی او را بررسی کنید و مشخصات او را با مشخصات نوشته شده در وکالتنامه تطبیق دهید. در این مورد حتما قسمت حدود اختیارات را هم بررسی نمایید.

توجه داشته باشید اگر کسی که با شما معامله می‌کند مالک ملک نباشد یا از جانب مالک وکالتنامه‌ی رسمی و معتبر نداشته باشد، نسبت به ملک اختیاری ندارد.

به همین جهت معامله فضولی محسوب می‌شود و مالک واقعی ممکن است معامله را تنفیذ یا رد کند.

 

۵- در رهن نبودن خانه:

در شرایط اقتصادی فعلی، بسیاری از افراد برای خرید خانه از بانک وام می‌گیرند.

معمولا سند خانه در رهن بانک قرار می‌گیرد. ملکی که در رهن بانک است قابلیت خرید و فروش دارد اما امکان تنظیم سند رسمی به نام خریدار را ندارد.

در واقع تا زمانی که بدهی بانک پرداخت نشده و فکر رهن صورت نگرفته نمی توان ملک را به صورت رسمی به دیگری منتقل کرد.

پرداخت بدهی بانک اصولا بر عهده ی فروشنده است. اما طرفین می‌توانند توافق کنند که خریدار بجای بخشی از بهای معامله، بدهی فروشنده به بانک را بپردازد.

 

۶- بازداشت نبودن سند خانه:

یکی از نکات خرید خانه اطمینان از عدم بازداشت بودن آن است.

بازداشت یا همان توقیف ملک یعنی مقام قضایی به دلایل قانونی، دستور جلوگیری از نقل و انتقال مالی را صادر می‌نماید.

به این ترتیب با وجود آن که شخص همچنان مالک مال تلقی می شود، اما اختیار نقل و انتقال ملک از او سلب می‌شود.

از نظر حقوقی خرید و فروش املاک بازداشتی ممنوع و باطل است.

 

خرید خانه در ساری

خرید خانه در ساری

برای آن که بفهمیم ملکی در بازداشت هست یا خیر دو راه وجود دارد:

اول بررسی سند. در سند تک برگ موضوع بازداشتی بودن در پشت آن قید می‌شود و در سند‌های منگوله‌دار در صفحه‌ی نقل و انتقالات نوشته می‌شود.
دوم استعلام از دفاتر اسناد رسمی است.
پیشنهاد ما: مطالعه‌ی مطلب خرید و فروش ملک بازداشتی

۷- مطالبه ی مفاصا حساب خانه از فروشنده:

ممکن است مالک به دستگاه‌های دولتی، شهرداری یا اداره‌ی دارایی بدهی‌هایی داشته باشد. مالک باید این بدهی‌ها را پرداخت نماید و مفاصا حساب را به شما ارائه نماید. همچنین شما می‌توانید برای بررسی صحت مفاصا حساب به ادارات مربوطه مراجعه کنید و از این بابت مطمئن شوید. مورد دیگر بدهی‌هایی است که ممکن است مالک بابت هزینه‌های شارژ ساختمان یا تعمیرات بدهکار باشد. حتما تسویه‌ی کامل این هزینه‌ها را از او بخواهید و مدارک پرداختی را بررسی کنید.

 

۸- اگر خانه مستاجر دارد؛ اجاره نامه را بررسی نمایید:

اگر خانه‌ای مستاجر داشته باشد، باز هم می‌توان آن را فروخت. پس مانع قانونی برای خرید و فروش خانه‌ای که درست مستاجر است وجود ندارد. اما حتما اجاره نامه‌ی مالک با مستاجر را بررسی نمایید تا دچار مشکل نشوید. با توجه به اجاره نامه در قرارداد خود با مالک در مورد مستاجر و مدت اجاره هم تعیین تکلیف کنید.

 

۹- ذکر انشعابات در سند:

انشعابات آب، برق، گاز و .. را حتما در مبایعه نامه قید کنید.

درست است که این انشعابات جزو ملک محسوب می‌شود، اما برای جلوگیری از بروز مشکل در آینده حتما این انشعابات را قید نمایید. در خصوص تلفن ثابت نیز حتما انتقال تلفن را در سند ذکر کنید.

 

۱۰- مشخص کردن وضعیت پارکینگ و انباری:

یکی از نکات خرید ملک که لازم است با سند تطبیق داده شود ، وضعیت انباری و پارکینگ است. حتما در مورد انتقال پارکینگ و انباری در سند و مبایعه نامه تعیین تکلیف نمایید.

 

۱۱- ثبت سند در دفتر خانه:

حتما در خصوص انتقال سند رسمی به نام خودتان به عنوان خریدار تعیین تکلیف نمایید. شماره‌ی دفتر خانه و تاریخ انتقال سند را تعیین نمایید. همچنین بنویسید که فروشنده باید چه مدارکی را همراه خود بیاورد و در صورت همراه نداشتن هر یک از آن مدارک گواهی عدم حضور از دفتر خانه بگیرید.

 

 

جمع بندی

کلید املاک یکی از با سابقه‌ترین مجموعه‌ها در زمینه خرید و فروش ملک است، که شما می‌توانید با اطمینان کامل به این مجموعه مراجعه کنید، و از کلاه برداری و سوء استفاده‌های امروزی در امان باشید. این مرکز موفق به کسب مجوز‌های رسمی شده است.

1402/01/20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *