خرید خانه در بابل

خرید خانه در بابل

خرید خانه در بابل | آپارتمان‌های شمال کشور در مناطق مختلف دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. با توجه به امکاناتی که آپارتمان دارد می‌توانید برای خرید آن اقدام کنید. با توجه به معیارهایی که در ذهن خود جهت خرید ملک مناسب دارید و برنامه‌ریزی بودجه موجود بهتر است که تحقیقات دقیق را قبل از شروع به فرایند خرید مورد توجه قرار دهید. خرید آپارتمان در مناطق سرسبز که چشم‌انداز زیبایی دارند علاوه بر سرمایه‌گذاری مناسب به عنوان مکانی جهت حفظ آرامش تلقی می‌گردد.

شما می‌توانید در مناطق شلوغ شهر یک آپارتمان با قیمت مناسب پیدا کنید.

ساختمان انتخابی برای سرمایه‌گذاری باید از هر لحاظ مناسب باشد تا رفاه حال شما را تضمین نماید.

 

خرید خانه در بابل

خرید خانه در بابل

 

خرید خانه در بابل

 

نکات مهم در هنگام بازدید از ملک

بازدید از ملک معمولا نقطه شروع خرید خانه است. در ملاقاتی که با صاحب ملک دارید و از آنجا بازدید می‌کنید، حواستان را حسابی جمع کنید. بدون بازدید هرگز تن به هیچ معامله‌ای ندهید. در زمان دیدن خانه هم به نکاتی از جمله موارد زیر دقت داشته باشید:

موقعیت و مکان قرارگیری ملک؛
نما و روکار ساختمان؛
مشاعات بنا؛
موقعیت شهری و دسترسی مکان به نقاط مختلف.
با گشتن در محل و پرس‌وجو از اهالی یا بنگاه‌های معاملاتی حوالی ملک هم اطلاعات خوبی درباره مشخصات ملک و موقعیت مکانی نصیبتان می‌شود. همیشه به یاد داشته باشید که بی‌گدار به آب‌زدن در خرید ملک و خانه می‌تواند نتایج بسیار ناخوشایندی به همراه داشته باشد؛ پس حواستان را جمع کنید.

 

دخالت‌ندادن واسطه‌ها

از بستن قرارداد با نماینده صاحب ملک خودداری کنید. بهتر است که همه‌چیز بی‌واسطه پیش برود و بدانید که دقیقاً طرف حسابتان کیست. دلیل محکمی برای این توصیه وجود دارد.

واقعیت این است که اگر اشکالی در فرایند معامله پیش بیاید یا مشکلی قانونی به وقوع بپیوندد، ممکن است که صاحب ملک به فرایند اعتراض کند و شما را حسابی در دردسر بیاندازد. پس مراقب مال و سرمایه‌تان باشید.

 

خرید خانه در بابل

خرید خانه در بابل

 

خرید خانه در بابل

 

نکات حقوقی خرید خانه

۱ . بررسی وضعیت سند ملک

قدم بعدی اطلاع کامل از شرایط ملک و وضعیت سند مورد معامله است. اسناد ملکی دارای اقسام متفاوت با قوانین ثبتی مختص به خود هستند؛ بنابراین خریدار یا مستأجر پیش از عقد قرارداد باید از نوع و وضعیت سند آگاه شود. اگر نکته مبهمی در مورد وضعیت سند مالکیت مشاهده کردید، می‌توانید با استفاده از کد رهگیری املاک از طریق سامانه دفتر اسناد و املاک کشور استعلامات لازم را به عمل آورید.

ملکی که به فروش می‌رسد، نباید در رهن یا وثیقه شخص یا نهادی باشد و اصطلاحاً ملک باید آزاد باشد. اگر ملکی در وثیقه یا رهن باشد، در سند مالکیت قید می‌شود؛ بنابراین در هنگام خرید ملک حتماً باید به آزاد بودن سند توجه کرد. اگر ملک در رهن بانک یا شخص دیگری باشد، در این صورت فروش ملک دارای اشکال است. خرید و فروش و معامله خانه‌ای که به عنوان ضمانت در رهن بانک است و یا اینکه از جانب مرجع قضائی توقیف شده، دارای منع قانونی است.

 

۲ . تطبیق مشخصات ثبت شده در سند با مشخصات واقعی ملک

قبل از انجام معامله نسبت به تطبیق مشخصاتی همچون نشانی ملک، پلاک ثبتی، حدود اربعه و کد پستی و… با مشخصات میدانی ملک مورد معامله توجه لازم را به عمل آورید. مشخصات مذکور علاوه‌بر اینکه در سند مالکیت و مبایعه‌نامه درج شده است، نزد مراجع ذی‌صلاح نیز موجود است.

 

املاک جهان

 

۳ . مطالبه مفاصا حساب از فروشنده

قبل از فروش هر ملکی باید بدهی‌های آن به دستگاه‌های دولتی مثل شهرداری و سازمان مالیات پرداخت شود. فروشنده باید این بدهی‌ها را پرداخت و مفاصا حساب را به خریدار ارائه کند. خریدار می‌تواند با استعلام از اداره‌های مربوطه نسبت به صحت و تأیید مفاصا حساب اطمینان حاصل نماید. همچنین در مواردی آپارتمان‌های به فروش گذاشته دارای بدهکاری‌های معوقه در مورد شارژ و دیگر مسائل مالی است. بنابراین توصیه می‌شود قبل از خرید خانه در مورد این مسائل نیز تعیین و تکلیف نمایید.

 

۴ .  پرداخت نکردن کل مبلغ

تا وقتی که طرف دیگر معامله بخشی از تعهدات خود را انجام نداده است، شما به تمام تعهدات خود عمل نکنید. هرگز تا زمان تحویل گرفتن کامل ملک، وجه کامل را پرداخت نکنید. تحویل کامل ملک نه‌ تنها به شکل دریافت فیزیکی محل بلکه پس از انتقالات ثبتی سند است. به فروشندگان هم توصیه می‌شود، اگر کل مبلغ معامله را تحویل نگرفته‌اند، به هیچ عنوان ملک را تحویل ندهند.

چنانچه پرداخت به وسیله چک باشد، اطمینان حاصل کنید که چک از حساب مسدود صادر نشده باشد یا چک سرقتی نباشد و نیز امضای آن مجعول نباشد. به هرحال توصیه می‌شود که حتی‌الامکان فروشنده درچنین حالتی چکی را که از حساب شخص خریدار و در حضور وی صادر می‌شود، دریافت نماید.

 

املاک جهان

 

۵ .  تعیین شرایطی برای فسخ قرارداد

از آنجا که امکان بروز بسیاری از اختلافات آتی در معاملات املاک وجود دارد، بهتر است جهت پیشگیری از دردسر‌های بعدی شرایط فسخ برای هرکدام از طرفین تعیین و به شکل کتبی در قولنامه وارد شود. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که منظور از فسخ قرارداد چیست. فسخ قرارداد یکی از راه‌های ارادی انحلال و خاتمه قرارداد است؛ یعنی طرفین یا یکی از آن‌ها این حق را دارند که در مورد بقا یا از بین رفتن قرارداد تصمیم بگیرند.

در اصطلاح حقوقی به حق فسخ قرارداد «خِیار» گفته می‌شود. واژه خیار به معنی اختیار است و منظور از آن اختیاری است که فرد در فسخ معامله دارد. درواقع خیار حقی است که قانون در مواردی به یکی از طرفین عقد یا هر دوی آن‌ها می‌دهد تا قراردادی را که منعقد کرده‌اند، برهم بزنند. این حق نیاز به توافق و تراضی طرفین ندارد. به عنوان مثال اگر فردی در قراردادی دارای «خیار عیب» باشد، می‌تواند صرف‌نظر از رضایت داشتن یا نداشتن طرف مقابل به صورت یک طرفه قرارداد را فسخ کند. به عبارت دیگر فسخ قرارداد خلاف انعقاد قرارداد تنها به یک اراده احتیاج دارد.

 

 

 

شما می‌توانید برای مشاوره در زمینه خرید و فروش ملک و یا تبلیغات در سایت با ما تماس بگیرید.

مدیریت جهان جعفری: ۰۹۱۱۹۲۱۲۱۷۸

1402/01/28

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *